Frýba Bořík

Bořik Frýba – nazývaný dědek Rum
nás navždy opustil 27. 9. 2020. Zemřel náhle a nečekaně ve věku 70 let.
Naším členem Klubu kreslířů a humoristů ale zůstane dál.

Pocházel ze severočeského Varnsdorfu. Do Opavy přišel v roce 1985.

Jeho otec byl malíř, takže měl nadání pro malování v genech. Kreslil téměř pořád. Ať už pro sebe nebo pro kamarády. Poprvé se k zakázkám dostal až v Opavě, když byl osloven aby ilustroval knihu. Začal ilustracemi pro děti, což dělal pak celý svůj život.  Ilustroval rovněž omalovánky, diplomy, obrázky do knížek, kreslený humor nebo karikatury.

Jeho díla byly většinou perokresby, ale zkoušel také malbu. Vždy to pro něj byla spíše zábava a koníček. 

Frýba byl členem Skupiny X, která sdružuje umělce z Opavy a okolí již přes třicet let. Nejdříve to byli jen výtvarníci ze školy, potom začali přibírat další členy a skupina se stále rozšiřuje. Dělají společné výstavy a plenéry. Do skupiny ho přivedl zakladatel, Miloš Kačírek, který ho v Opavě k malování dostal. Byl jeho učitelem a kritikem.

V dnešní době je těžké se prosadit jako malíř, Frýbovi se to povedlo, ale uznal, že začínající umělci to mají těžké.

Za svůj největší úspěch považoval ilustrovanou knihu Perla Slezska – Hradec nad Moravicí a okolí. Práci na knize popisoval: „Byla to dobrá práce, musel jsem chtě nechtě studovat, abych mohl nakreslit přesně to, co potřebovali. Z té knihy mám radost. Je to knížka pro děti o historii regionu, se kterou se děti seznamují formou hry.“

Mezi další práce Bořivoje Frýby patří ilustrace několika knih kamaráda Mirka Bubrleho. Byl také účastníkem mnoha akcí pořádaných pro děti. V minulosti se zúčastnil výtvarného plenéru pro děti v Řecku a každoročně jste jej mohli vidět na akci s názvem Na soutoku. Malování pro děti se koná v Kyjovicích a smyslem je spojit svět handicapovaných a zdravých dětí se světem dospělých.

Ve volném čase rád chodil na výstavy nebo na procházky do přírody se svou ženou, o které říká, že je jeho domácí múzou. Mezi jeho oblíbené výtvarníky patřil Alois Mikulka, který píše a zároveň ilustruje své pohádky.

U kresleného humoru to jsou pánové Vladimír Jiránek a Vladimír Renčín, ty považoval za klasiky.

Byl mezi prvními autory kresleného humoru, kteří založili Spolek Klub kreslířů a humoristů a kteří pak spolu založili humoristický časopis Tapír.

Zároveň je autorem loga Mezinárodního festivalu kresleného humoru, který se každoročně koná ve Františkových Lázních. Mimochodem, hned v prvním ročníku tohoto festivalu (rok 2016) vyhrál jak u poroty, tak i u speciální ceny vyhlášenou Městem Fr. Lázně a u návštěvníků festivalu měl hned své dv vtipy na stupních vítězů (2. a 3. místo) . Dostal tedy hlavní cenu za absolutního vítěze.

Měl velký vztah ke zvířatům a právě asi proto jeho život neodmyslitelně patřil k Městskému útulku v Opavě na Jesenické ulici.
Video s autorem ZDE: Tapíroviny 1. díl
GALERIE – FRÝBA
bf - dedek Rum  Cteni  Doktor Fofr  Pemprska  Pivuse 2 Tajemstvi rodu

Tapír – srandy plný papír…