O NÁS

LOGO TAPÍRO NÁS aneb PRVNÍ ROK S TAPÍREM

Klub Kreslířů a Humoristů (KKH) založili na konci ledna roku 2015 kreslíři Mirek Vostrý a Pavel PATA Talaš.

Hlavním důvodem vzniku klubu byla žalostná situace kolem kresleného humoru v České republice. Kreslířům chybí jakákoliv širší možnost prezentovat svá díla, a tento dříve velice rozšířený fenomén – kreslený humor  se začíná vytrácet z podvědomí lidí.

Proto je tady KKH, aby navrátilo kreslený humor zpátky mezi lidi.

Součástí KKH je také humoristický magazín TAPÍR, kde mohou členové klubu, ale i externí kreslíři se zájmem o podporu humoru, publikovat svá díla.

Od roku 2016, ve spolupráci s Městem Františkovy Lázně, pořádáme Mezinárodní festival kresleného humoru – více o něm ZDE: FESTIVAL


 

Historicky první číslo Tapíra vyšlo 22. 2. 2015.

Pravda, nějaké ty chybičky se v prvním Tapírovi našly. Ale na to, v jakém krátkém čase se to dalo celé do kupy, je to úctyhodný počin. Vedle hromady kreslených vtipů se v Tapírovi objevil i rozhovor s oběma zakladateli KKH. Jaký byl důvod založení a názory na českou humoristickou scénu byly hlavní body rozhovoru.

V březnu (27. – 29. 3. 2015) proběhla v rámci 37. ročníku mezinárodního festivalu potápěčské fotografie, filmu a dětské výtvarné tvorby (PAF Tachov) i malá výstava kresleného humoru. Jednalo se o první výstavu našeho klubu. Kreslilo se na téma „sportovní potápění“. Návštěvníci výstavy měli i možnost hlasovat o nejlepší vtip naší výstavy. Výherci se stali:

3. místo – Jiří Cermon

2. místo – Roman Kelbich

1. místo – Vladimír Dvořák


2. číslo Tapíra vyšlo na Apríla, 1. 4. 2015.

20 stranu humoru + jedna strana věnovaná Josefu KOBROVI Kučerovi, který zemřel v den vydání prvního čísla Tapíra. Jaký paradox… Věřme, že by měl z našeho úsilí o oživení českého kresleného humoru radost.

Tradicí se postupně asi začnou stávat dva rozhovory na jedno číslo. První rozhovor bude věnován jednomu z našich „tapírů“,  a v druhém budeme zpovídat jakoukoliv osobnost ze světa kultury, sportu nebo jiných odvětví, které nás zaujmou. Tentokrát jsme si povídali s Pavlem Rychtaříkem a se smíchologem Petrem Fridrichem.

Ten čas ale letí… ani jsme se pořádně nevzpamatovali z vydání dubnového Tapíra a už je tady květen. No a s prvním májovým dnem se objevuje i květnový Tapír.


3. číslo Tapíra vyšlo 1. 5. 2015.

Tentokrát jsme si pro Vás připravili rozhovory s karikaturistou Oldřichem Dwořákem a hercem a muzikantem v jedné osobě – Petrem Baťkem.

Začíná nám i MS v ledním hokeji, které se odehrává v Praze a Ostravě, takže na toto téma se v Tapírovi hodně kreslilo. A samozřejmě nejen na téma MS.

Tapír získává i nové externí zahraniční kreslíře, kteří zajisté obohatí náš časopis.

Den po vydání třetího čísla Tapíra (2. 5. 2015) se v Ostrově u Karlových Varů odehrává další z milníků KKH. V tento den probíhá vernisáž naší první velké samostatné výstavy Tapíroviny. Největší díky patří člence našeho tapířího teamu, která celou tuto akci naplánovala, zajistila, postavila, naaranžovala… no zkrátka, bez ní by se nám to nepodařilo. A nejedná se o nikoho jiného, než o Lenu Pintnerovou (Aneer). DĚKUJEME!;)

Na této vernisáži se poprvé osobně setkali zakladatelé KKH – Mirek Vostrý a PATA.


4. číslo Tapíra vyšlo 1. 6. 2015.

Čas je neúprosný. Nestačili jsme se ani pořádně vzpamatovat ze všech událostí, které se točily v květnu kolem výstavy v Ostrově a už je tady červnové číslo. Popravdě řečeno, síly trochu ubývají.  Je toho hodně a mnohdy vše honíme na poslední chvíli. Ale zvyšující se počet fanoušků, kterých je jen na Facebooku ke dnešnímu dni (8.6.) přesně 580! nás drží nad hladinou.

V červnovém čísle je samozřejmě info o již zmiňované výstavě v Ostrově jak v podobě rozhovoru s Aneer, tak i samostatným reportem z výstavy. V druhém rozhovoru jsme tentokrát zpovídali členy expedice kolem světa Big Trip. Poprvé jsme zařadili i rubriku erotických vtipů.

Redakce KKH není do dnes nijak oficiálně stanovená, ale to pevné jádro se už vykrystalizovalo a vypadá takto:

  • Mirek Vostrý –  hlavní komunikátor, sazba kreslené části Tapíra, správa Facebookových stránek…
  • PaTa – zajištění a vedení rozhovorů do Tapíra, administrace webu KKH…
  • Aneer – editor a korektor textových částí Tapíra a webu KKH

 

Tapír_Crew 6. 6. 2015 probíhá v pražském Crossu již 10. ročník komiksové akce Crwecon. Ačkoliv není KKH ani Tapír vyloženě komiksový projekt, rozhodli jsme se vydat pro tuto akci Crwecovský speciál Tapíra. Nakonec, kreslený vtip se mnohdy pohybuje na hranici stripu a strip, to už je takový malý komiks. Takže jsme se shodli na tom, že kreslený humor a komiks jsou si hodně blízké disciplíny a rozhodli se tuto akci podpořit.

S touto myšlenkou přišel jeden z našich členů, který má také ke komiksu, zvláště k tomu japonskému (Manga) hodně blízko. Tímto členem není nikdo jiný než DanQ, který i celý speciál zkompletoval. Celkem se vytisklo rovných 100 ks, které jsme pak já (Pata) a DanQ osobně na Crweconu šířili mezi návštěvníky. Mnohdy jsme se setkali s kladnou odezvou a potěšily hlavně reakce, že Tapíra samozřejmě znají a pravidelně čtou.

Účel této akce, rozšířit Tapíra mezi fanoušky komiksu, byl tedy splněn!


 

5. číslo Tapíra vyšlo 1. 7. 2015 

Páté číslo, to už je pěkné, ne? Myslím, že jsme nevěřícím a pochybovačům dokázali, že nápad s Tapírem a celým klubem nebyl jen výkřikem do tmy.

Toto číslo je opět plné kresleného i psaného humoru. V rozhovorech jsme tentokrát zpovídali našeho člena, kreslíře a ilustrátora Karla Urbana a mistra japonské kuchyně Marka Horu.

Během léta se můžete zajít na naše dvě výstavy Kresleného humoru. První probíhá po celé léto v Moravském Krumlově (hl. organizátorem této akce je Bořivoj Švéda, za což mu patří velké díky) a druhá výstava probíhá od 21. 7. v chomutovském Cafe Atrium.


 6. číslo Tapíra vyšlo 1. 8. 2015

Půlroční Tapír opět nabídl hromadu srandy. Ještě aby ne, když se jedná o vydání, kterým jsem završili první půl rok našeho klubu.

Léto je v plném proudu, takže samozřejmě nechybí vtipy na letní témata. V rozhovorech jsme tentokrát zpovídali kreslíře se zelenou krví Petra Slabu a ultramaratonce Miloše Škorpila.

Mimo jiné se dočteme i o probíhajících letních výstavách kresleného humoru v Chomutově, na hradě Houska a na zámku Bor u Tachova.

Během srpna zažívá spoluzakladatel KKH Pavel Talaš (Pata) tvůrčí krizi, která je způsobena přemírou zakázek a je nucen práci na e-časopisu ukončit. Není to jednoduché, opustit KKH a Tapíra, ale je lepší dobrovolně odstoupit, než práci kvůli nedostatku času „flákat“. Pro sedmé číslo Tapíra ještě dokončuje rozhovory a od dalšího čísla předává funkci Aneer. Nadále bude Paťák spolupracovat pouze externě, když čas dovolí. Funkce hlavního administrátora webu zatím zůstává nadále pod jeho taktovkou. Stejně jako záznam historie KKH, který právě čtete.


7. číslo Tapíra vyšlo 1.9.2015

Prázdniny jsou nenávratně pryč a nám zůstaly pouze vzpomínky na letošní tropické léto, zaslouženou dovolenou, letní lásky, hudební festivaly provoněné trávou a oroseným pivem, které nám v těchto parných dnech zachraňovalo život… co zachraňovalo život abstinentům nevím;)

Ale jedno nám přece jen zůstalo. A tím je Tapír, který vycházel oba letní měsíce a neopustil nás ani po nich.

V tomto čísle se můžete začíst do rozhovorů s kreslířem Tomem Pekárkem a s Principálem Pouličního divadla Viktorem Braunreiterem.

Hlavním tématem kreslených vtipů je samozřejmě škola, ale zavzpomínáme si i na léto, a zasmějeme se u mnoha dalších humorných témat.


8. číslo Tapíra vychází 1. 10. 2015

Nikoho už nepřekvapí, že s prvním dnem v měsíci přichází i nové číslo Tapíra. Nějakou změnu ale pozorní čtenáři přece jen mohli pozorovat. A nebyla to změna plánovaná. Tentokrát se v Tapírovi objevuje pouze jeden rozhovor! Kde se stala chyba? Přiznáváme, chyby byla i na naší straně. Jeden domluvený rozhovor s předním českým karikaturistou Š.M. nevyšel z toho důvodu, že nám dodnes nebyly dodány od onoho karikaturisty odpovědi. A aby jsme to nesváděli jen na tuto skutečnost, tak jsme samozřejmě neměli připravenou jinou alternativu. Takže rozhovor s osobností se tentokrát nekonal. Nebude to ale pravidlem. Z tohoto nezdaru jsme se poučili a od příštího čísla pojede už zase vše tak, jak má.

Jeden rozhovor nám ale vyšel, a to s našim kreslířem Jiřím Pirklem. A rádi jsme si zavzpomínali na skvělého Dušana Pálku.

Jinak se Tapír nesl na vlně podzimních témat, takže ve vtipech nechybí Halloween, houbaření, vinobraní s Jiřím Srnou a mnoho dalšího.

A jedna z milých událostí v KKH je i ta, že se spoluzakladatel KKH Pavel Talaš (tedy já) rozhodl pro návrat do klubu, protože to bez něj prostě nešlo:) Takže mé předchozí rozhodnutí z klubu odejít (z důvodu absence času, který bych měl KKH věnovat), bylo odvoláno.


 

9. číslo Tapíra spatřilo světlo světa 1. 11. 2015

Tapír přichází opět v plné síle!

Vtipy, vtipy a zase vtipy! A tentokrát už opět dva rozhovory! Jeden s tapírem Mírou Štichou a druhý s komiksovým kreslířem Tomášem Kučerovským. Vzpomínka je tentokrát věnovaná Stanislavu Holému.

V zákulisí KKH se objevují první zmínky o chystaném Mezinárodním Festivalu Kresleného Humoru (MFKH), který připravujeme společně s městem Františkovy Lázně na léto 2016. Už teď to vypadá na velkou akci! Jednání o možné spolupráci, nebo spoluúčasti České Unie Karikaturistů (ČUK) na tomto festivalu nemělo ze strany ČUKu kladnou odezvu. Vedení ČUKu se od celé této akce distancuje…

12.11. 2015 probíhá v Berounském KD Plzeňka natáčení vstupů do humoristického pořadu TV Barrandov Vtip za stovku se šesti členy KKH. Natáčení se zúčastnili naši tapíři:

  • Mirek Vostrý
  • Pata
  • Aneer
  • Míra Šticha
  • Roman Kelbich
  • Petr Šrédl

 

10. číslo Tapíra vyšlo 1. 12. 2015

Tapír slaví první kulatiny. Desáté číslo vychází v prosinci a přináší sebou jako vždy spoustu kresleného humoru.

Krom toho v tomto jsou v tomto čísle i dva rozhovory, jako už tradičně, a to s kreslířem Vladimírem Balcarem a s frontmanem kapely Rangers-Plavci – Mirkem Řihoškem.

Připravují se webové stránky Mezinárodního Festivalu Kresleného Humoru a spouští se nové facebookové stránky Tapíra, které mají za úkol rozšířit zvěsti o Tapírovi mezi široké spektrum čtenářů, což se i daří.

Přichází advent, Vánoce a oslavy Silvestra…


11. číslo Tapíra vyšlo 1. 1. 2016

Leden… S novým rokem přichází i nový Tapír. Už pár minut po silvestrovské půlnoci jste se mohli začíst do stránek jedenáctého čísla našeho humoristického časopisu.

Jako obvykle je toto číslo nabité vtipy a již neodmyslitelnými rozhovory. V prvním jsme zpovídali kouzelníka a iluzionistu Pavla Kožíška a v druhém dostal prostor zakládající člen, velitel a náčelník všech tapírů – Mirek Vostrý. A není náhodou, že se tento rozhovor odehrává právě v tomto čísle. Je to totiž přesně rok, co se v hlavě Mirka a Paťáka zrodil nápad na založení Klubu kreslířů a humoristů…


 

Tapíři na vlně humoru

V úterý 12. Ledna jsme na radnici Prahy 13 slavnostně zahájili výstavu kreslených vtipů, která nesla název Tapíři na vlně humoru. Výstavu uvedl zastupitel městské části Prahy 13, Vít Bobysud a přivítal iniciátory výstavy Pavla Talaše a Mirka Vostrého, kterým následně předal slovo. Ale o mluvení celá akce samozřejmě nebyla. Měla za úkol hlavně pobavit. A troufáme si říci, že se nám tento úkol podařilo splnit. K vidění byla bezmála stovka vtipů, nejen od kreslířů z řad KKH, ale i od dalších karikaturistů, kteří do Tapíra přispívají. Mezi hosty vernisáže jsme rádi přivítali i dva členy KKH, Toma Pekárka a Pavla Rychtaříka. K dobré náladě na vernisáži přispěl také komiksový kreslíř a ilustrátor Dan Černý. Tentokrát jste ho ale neměli možnost poznat jako kreslíře, ale jako muzikanta. Jeho vtipné písně, sklidily velký úspěch. Výstavu jste měli možnost navštívit do konce měsíce ledna.


 

Křest tapíra v pražské ZOO

V neděli 31. ledna 2016 proběhl v pražské ZOO křest malého tapíra čabrakového, který spatřil světlo světa v říjnu minulého roku. Udělal radost nejen svým rodičům, tapíří matce Indah a otci Nico, ale i všem návštěvníkům a zaměstnancům ZOO, stejně tak jako nám, členům KKH. Vždyť právě po tapířici Indah se jmenuje náš humoristický časopis Tapír.

Taky proto jsme udržovali s pražskou ZOO kontakty a nabízeli spoluúčast na různých akcích. Udělalo nám tak velkou radost, když jednoho dne přišel e-mail ze ZOO s nabídkou, jestli bychom nebyli ochotni zúčastnit se křestu malého tapíra. Samozřejmě jsme tuto nabídku rádi přijali.

Kmotrou samečka tapíra byla herečka Lenka Krobotová, která pro něj vybrala jméno Budak Puntja. Budak znamená v malajštině „kluk“, a Puntja je vlastně „Punťa“, jak ho před křtem neoficiálně oslovovali zaměstnanci ZOO. Celé jméno v češtině tedy zní Kluk Punťa.

Kreslíři KKH (Petr Slába, Vláďa Dvořák a Pavel Talaš) zajišťovali doprovodný program a návštěvníkům ZOO kreslili karikatury, vtipy a obrázky na přání.

Byl to příjemně strávený den… děkujeme ještě jednou pražské ZOO za nabídku spoluúčasti na této akci a malému Budaku Puntjovi přejeme příjemně strávený život jak v ZOO, kde se narodil, tak i ve svém budoucím domově, kam se po dospění přestěhuje.


 

12. číslo Tapíra vyšlo 1. 2. 2016

Dvanácté číslo, to znamená uzavření prvního roku existence Tapíra, takže se jedná tak trochu o výroční číslo… i když ty pravé narozeniny bychom měli správně slavit až v březnu, kdy vyšlo v minulém roce historicky první číslo. Ale proč si ty oslavy trochu neprodloužit?

V rozhovorech jste se mohli dozvědět mnohé o životě a cestách poutníka Petra Hrocha Bindera a v druhém z nich zpovídal Roman BeeSee Bílek druhého zakládajícího člena KKH – Pavla PATU Talaše.

Prvních dvanáct čísel našeho Tapíra je za námi. Dvanáct měsíců práce na pravidelných dodávkách kresleného humoru, které jsme pro vás rádi připravovali a těšili se z toho, že vás to baví.

(Tapír vychází samozřejmě stále dál…)


 Osobní zpověď Paťáka

Za tu dobu jsme ale i neplánovaně rozdělili kreslíře české republiky na dva tábory. Na ty, kteří se nebojí změn a nových výzev a rádi nás podporovali nejen v začátcích, ale spolupracují s námi až do dnes a pak na ty druhé, kteří nás považují za amatéry, které není radno brát vážně. Ba naopak, nebojí se nás pomluvat a urážet. O co větší zklamání bylo, když se mezi odpůrci objevila jména matadorů mezi kreslíři, které jsem osobně už v dětství obdivoval a vážil si jich. A to, že se hlavní vlna nevole ozývala hlavně z řad vedení České Unie Karikaturistů a některých jejích členů, to je velice špatná reklama tohoto spolku. Kritice se nebráníme, víme, že zavděčit se všem, je nereálná utopie. Jsme připraveni se z chyb poučit a rádi si vyslechneme názory a doporučení jak z řad čtenářů, tak i z řad zkušených karikaturistů. Urážky a napadání ale neuznáváme jako objektivní kritiku… tomu se věnovat nechceme a nebudeme (tady to píšu jen z toho důvodu, aby to nebylo zapomenuto). Je to smutná vizitka některých i uznávaných jmen české karikatury…(pozn. autora: Toto není stanovisko KKH, ale mé osobní. Pavel Pata Talaš)


 MFKH2016 kulateUDÁLOST ROKU 2016

Od 11. – 16. 7. 2016 pořádá Klub Kreslířů a Humoristů, ve spolupráci s městem Františkovy Lázně 1. ročník Mezinárodního Festivalu kresleného Humoru (MFKH). O cenu Zlatého Tapíra soutěží bezmála 50 kreslířů z různých koutů Evropy. Osobně se festivalu zúčastnilo zhruba 30 kreslířů.

Výsledky 1. ročníku MFKH:

Ceny se udělovaly v těchto kategoriích:

Cena Vtip roku (cena poroty)
1. Vladimír Líbal
2. Mirek Vostrý
3. Damir Novak (Chorvatsko)

Cena Zlatý Tapír čtenářů (cena dle hlasování návštěvníků)
1. Sławomir Łuczyński (Polsko)
2. Bořek Frýba
3. Bořek Frýba

Cena Zlatý Pramen (cena Města Fr. Lázně)
1. Bořek Frýba
2. Vladimír Líbal
3. Petr Slaba

Hlavní cena Zlatý Tapír (cena dle výsledků poroty a hlasování návštěvníků)
1. Bořek Frýba
2. Vladimír Líbal
3. Mirek Vostrý


 

 

 

 

 

 

 

 

facebook_logo

Naleznete nás i na půlkou národa zavrhovaném a druhou půlkou opěvovaném FACEBOOKU!

 

 

Tapír – srandy plný papír…