ČLENSKÁ ZÓNA

Obsah členské zóny

– Pozvánka na členskou schůzi Spolku
– Akce na Kempu Žralok Plumlov
– Adopce Tapíra
– Oslavy Tapíra
– Zápis z valné hromady 12. července 2019

———————

POZVÁNKA NA ČLENSKOU SCHŮZI

Klub kreslířů a humoristů, spolek
IČO: 05176247, se sídlem Kollárova 1129, 363 01 Ostrov, zapsaném ve spolkovém rejstříku vedeném Krajským soudem v Plzni, oddíl L, vložka 7699

(dále jen jako „Spolek“)

a

Předseda Spolku Miroslav Vostrý si Vás tímto, v souladu se stanovami Spolku, dovoluje pozvat na členskou schůzi Spolku, která se bude konat v pátek 10. července 2020 od 18:00 hod. v divadle Fr. Lázně. 

Členská schůze Spolku se svolává s následujícím programem:

1/ Zahájení

2/ Přijetí/vyřazení členů spolku

3/ Souhlas s užitím loga spolku

4/ Stav hospodaření spolku. Možnost nahlédnutí do účetnictví.

5/ Členské příspěvky

6/ Adopce Tapíra v ZOO Praha

7/ Další směřování spolku, tvorba časopisu…

8/ Různé

9/ Závěr

V Chebu, dne 14. května 2020 sepsal
Miroslav Vostrý, předseda Spolku

Dovolte mi, abych se k některým bodům blíže vyjádřil.
Členové, kteří se nemohou zúčastnit osobně schůze, mohou tak zareagovat písemně a na schůzi to bude projednáno. Ostatní se mohou připravit, aby pak mohli reagovat konkrétně k problému.

Bod 3 Souhlas s užitím loga spolku
Doposud jsme neřešili užívání loga. Protože jde ale o prezentaci našeho Spolku a nechceme, aby se logo objevovalo nekontrolovatelně všude možně, i tam, kde to není pro prezentaci Spolku reprezentativní, tak budou nastavena jistá pravidla. Není to reakce na nějaké porušování zásad užívání loga, ale shodli jsme se, že je třeba to mít jasně dané.
Nemusíte se obávat nějakého komplikovaného systému při schvalování užití loga. Podrobně probereme na schůzi.

Bod 5 Členské příspěvky
Členské příspěvky se asi tedy měnit nebudou, zůstane stále částka 500 Kč na rok. Tato částka je zatím pro provoz spolku dostačující. Bude ale nově tzv. pohyblivá částka, která nebude povinná. Jde o reakci na adopci Tapíra, kterou nebudeme schopni pokrýt z členských příspěvků. Na příští rok tedy navrhuji členský příspěvek 500 Kč + nepovinná částka, která bude použita na adopci. Výši nepovinné částky probereme na schůzi. O adopci se více vyjadřuji níže (bod 6).

Bude potřeba řešit členy ze Slovenska. Slovensko má Euro, což má za následek, že banky si strhávají poplatky, za převod na Kč. Tyto poplatky jsou někdy dost vysoké a místo požadované částky přijde na účet Spolku nižší částka. Výše poplatků záleží na podmínkách konkrétní banky. Zkusím se v naší bance zeptat jak by tohle šlo řešit. Pokud nebude řešení, tak zvažuji založit účet i na Slovensku.

Další problém členských příspěvků vidím v tom, že mě skoro polovina z vás požádala, abych si členské příspěvky strhnul z vašich honorářů. Jenže problém nastal u těch, kteří se rozhodli, že své honoráře nechávají ve prospěch časopisu.
Za prvé zapomínáte, že ačkoli je Tapír náš produkt, tak je financován vydavatelstvím Sagax. Tzn., že peníze honorářů si nemohu přemísťovat jak se mi zlíbí.
Za druhé. Částky honorářů autorů, co honoráře odmítli, jsem neevidoval. Musel jsem tedy zpětně dohledat kolik bylo jejich vtipů publikováno a jaká by byla výše honoráře. Někdy se stalo, že výše honoráře nedosahovala částky potřebné pro členský příspěvek. Další problém byl, že jsem musel vydavateli oznámit, že mu zase ty peníze beru pro naše interní záležitosti, takže jemu se zvýšily náklady, s čímž nepočítal. Takže buď si budete nechat vyplácet honoráře a pak se můžeme nějak domluvit na případném přeúčtování vašich honorářů na účet Spolku nebo honorář chtít nebudete, ale pak budou muset být nastavena pravidla jak to chcete dělat. Jestli vaše honoráře necháte vydavateli, nebo je poskytnete našemu Spolku, nebo nevím jak… Bude nutné najít nějaké řešení. Osobně bych byl radši, kdyby členské příspěvky byly od vás řádně hrazeny na účet a ne takto pofidérně přelévání peněz sem a tam.

Bod 6 Adopce
Jak už jsem psal, adopce nejde pokrýt z členských příspěvků a tak bude k nim přiřazena jako nepovinná částka a ten, kdo bude chtít pokračovat v adopci, zaplatí 500 + tolik, kolik se rozhodne na adopci poskytnout. Příklad: Chci dát na adopci 300 Kč, tak s členským příspěvkem zaplatím jednorázově 800 Kč. Z toho se pak dá jednoduše vytušit kolik je pro adopci.

Adopci bych ale rád na schůzi dohodl, že z toho bude pětiletka, nebo aspoň tříletka. Tzn. nechci abychom teď adoptovali Tapíra a příští rok ne. To nemá smysl. Rád bych, aby ta adopce byla jistá min. na 3 roky. Fakt bych nerad příští rok zjistil, že nemáme dost peněz na adopci a já mohu Tapírovi koupit maximálně párek v rohlíku.
Navíc potřebuji dořešit co s penězi, které jsem vybral na adopci a jsou na víc. Potřebujeme 12 000 Kč. Ale co když vybereme např. 18 000 Kč? Mám těch 6000 Kč schovat na příští rok? Nevím zda má smysl poslat ZOO víc než požaduje, protože ZOO nám za ty peníze na víc nenabídne žádné výhody. Jediné co z toho budeme mít, tak dobrý pocit, že Tapír má víc peněz na jeho bytí v ZOO.

Další body netřeba blíže komentovat. Ty probereme na schůzi.

Mirek Vostrý, předseda Spolku

————————————————

Akce na Kempu Žralok Plumlov
Po loňském úspěšném setkání kreslířů na Kempu Žralok s výstavou vtipů a odhalováním žraločí epopeje Jana Tatarky, se bude v akci letos pokračovat.
V sobotu 1. srpna proběhne druhé setkání na kempu Žralok a já od vás potřebuji toto:
1) Vtipy na téma Koronavirus, roušky a ten cirkus kolem.
Název výstavy „Tapír rouškuje Žraloka aneb Doba koronavirová“
a) Vtipy posílejte, na tapíří mail: kkh-tapir@seznam.cz
b) Deadline: do 30. června.
c) Vtipy si podepište. Loni přišlo spousta vtipů nepodepsaných a pořadatelé je nedokázali všechny identifikovat komu patří.
d) Vtipy (jednotlivé složky), které posíláte v mailu, prosím rovněž pojmenujte svým jménem. Viz příloha.
Příloha vlevo: je špatně. Co to je A08.pdf? Čí to je?
Příloha vpravo: je správně. Je z toho jasné že jde o vtip Moniky a na jaké téma vtip je. Takhle bych byl rád, kdyby chodily vtipy i do redakce.
Rozklikni pro zvětšení

2) Ubytování pro ty, co se rozhodnout přijet osobně bude zajištěno zdarma v chatkách kempu. Rezervaci si každý zajistí rovněž do konce června u správce kempu Petra Piňoše: T +420 775 568 378, atczralok@seznam.cz. Ubytování možno od pátku 31. 7. do neděle.2. 8. 2020. Řekněte, že jste kreslíř z časopisu Tapír od Honzy Tatarky.

Více o loňské akci je ZDE: Tapír na Žraloku

————————————————

ADOPCE TAPÍRA
Domluvili jsme se na adopci Tapíra v ZOO Praha.
Prosím zaslat vaše finanční dary (min. 250 Kč) na účet:
Číslo účtu (FIO Banka): 2801090324/2010
IBAN: CZ2220100000002801090324
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Variabilní symbol = 914 (toto číslo jsme dostali od ZOO Praha)
Do vzkazu příjemci uveďte své jméno a slovo „adopce“
(příklad: Vostrý adopce)
Pošlete peníze do 13. 5. 2020
.
U zahraničních plateb pozor na poplatky bank za převod Eura na Koruny. Stává se mi u členských příspěvků, že místo částky 500 Kč přijde 460 Kč. Neřeším to, ale u této adopce bude třeba, aby částka byla co nejpřesnější.

NENÍ TO POVINNÉ!!!

———————————————————–
SLAVÍME 5 LET EXISTENCE
Rok 2020 je pro nás rokem oslav.
V lednu 2015 jsem s Pavlem Talašem založil KKH a hned na to vznikl časopis Tapír, jehož první číslo vyšlo 22. 2. 2015. Tři roky jsme Tapíra vydávali internetově a od roku 2018 jsme tištěný. Všechny Tapíry si můžete prohlédnout zde (úplně dole jsou ta nejstarší čísla): http://www.kkh-tapir.cz/tapir/
Příští rok ale slavíme 5ti leté výročí i s naším Mezinárodním festivalem kresleného humoru ve Fr. Lázních (dále jen MFKH), kdy proběhne již 5. ročník.
Lidi, 2x 5 LET, to chce oslavu.
Navrhuji obě oslavy spojit do jednoho mejdanu, který uskutečníme na MFKH, který bude zase cca třetí víkend v červenci (upřesním ještě do konce roku).
Co vy na to? Doufám, že na příštím ročníku MFKH se sejdeme všichni, když už máme takové výročí.
Chtělo by to ale vymyslet jak to oslavíme. Nechtěl bych, abychom jen seděli ve stánku u piva, vína a malinovky, a poslouchali produkci festivalu, linoucí se z pódia. Pojďme se do oslav aktivně zapojit. Pojďme něco vymyslet. Něco – nevím co.
Zamyslete se a přijďte s nějakými nápady. Čas na realizaci máme.
Děkuji předem za vaše nápady a že se pak na nich budete i sami podílet. Sám to vše nedokážu zrealizovat.
Díky Mirek V.
——

ZÁPIS Z ČLENSKÉ SCHŮZE SPOLKU 12. července 2019

1/ Předseda zahájil schůzi spolku. Účastníci jednání potvrdili svou účast podpisem prezenční listiny, která bude součástí tohoto zápisu.

2/ Do spolku byli přijati noví členové:
Miroslav Reich, Karlovy Vary
Josef Marks, Ústí nad Labem
Další nováčkové KKH, kteří byli přijati před valnou hromadou:
Bechr Arnošt, Drastil Luboš, Dudek Petr, Hampejs Martin, Hoskovec Radim, Hrach Petr, Kovář Jiří, Schwarzmeierová Olga, Šebek Miroslav a Vomáčka Miroslav

3/ Na vlastní žádost vyřadil předseda z členství v klubu:
Jan Kacar, Litoměřice
Vladimír Balcar, Náchod
Josef Prchal, Španělsko

Z důvodu porušení stanov (nezaplacení členského příspěvku) byli ze spolku vyloučeni:
Pavel Dvořáček, Lanškroun
Petr Husák, Most
Otomar Klodner, Praha 1
Vlado Mach, Palárikovo (SK)
Stanislav Remeselník, Detva (SK)
Miroslav Šticha, Jablonné v Podještědí

4/ Výstavy spolku
Předseda přednesl žádost, aby se přihlásili 2-3 členové, kteří si vezmou na starost výstavy spolku. Bude vytvořen seznam nosných témat, které bychom mohli k vystavování nabízet, a bude vytvořen manuál, podle kterého budou zmínění členové výstavy nabízet a organizovat. Získané finance mohou být dále využity např. na zakoupení mobilních rámů k výstavám.

Slovo předsedy: Potřebuji alespoň dva tzv. koordinátory výstav, kteří by měli výstavy na starosti. Výstavy, které jim budou během roku přiděleny, budou řešit od A do Z. Tzn. komunikace s galeristy a dotažení výstavy až do konce. Tzn. potřebuji aktivní a komunikativní lidi.

Disponujeme vlastními výstavami, které můžeme nabídnout konkrétním subjektům. Jde o témata:

Lékařské téma (z letošního MFKH)

Potápěči (už 3 roky kreslíme toto téma pro potápěče)

Cestování (z loňského MFKH)

Ochrana ohrožených druhů zvířat a rostlin (MFKH 2017)

C.a K. Rakousko Uhersko (MFKH 2017)

Vinařské téma (MFKH 2016 + možné spojení s Romanem Kelbichem, který tomuto tématu věnuje několik let ve spojení s nadačním fondem Wine for help)

Gastro vtipy ( nedávno jsme dělali vtipy na otylost apod.)

5/ Stav hospodaření
Předseda seznámil přítomné se stavem hospodaření spolku.

6/ Slovenská odnož
Předseda vyzval členy spolku ze Slovenska k aktivnějšímu využívání výhod členství (např. pořádání výstav na Slovensku…).

Slovo předsedy: Rád bych, aby Slovenští autoři mohli plnohodnotně využívat všech výhod, které členství v KKH nabízí. Pořádáme výstavy jen na území ČR, kterých se nemohou (hlavně kvůli vzdálenosti) zúčastňovat a využívat výhod domluvených na výstavách, jako např. v ZOO Jihlava nebo v kempu Žralok. Proto bych rád, aby Tapír začal žít aktivně i na Slovensku, což ale bez aktivní pomoci slovenských členů nedokážu. V naší tapíří rodině bohužel slovenských autorů rapidně ubylo a zbyli nám již jen dva. Takže budou-li kluci mít chuť a náladu, prosím o nabídky, které s nimi zkonzultuji.

7/ Téma MFKH 2020
Navrhovaná témata příštího ročníku MFKH:

 • Film/divadlo/… múzy
 • Rodiče x děti
 • Paranormal

Maximální počet vtipů bude 3 ks. Pro spolupráci s Kavárnou Potmě navrhuje SK odnož již hotovou výstavu kreseb pro nevidomé (vytlačené obrázky).

Slovo předsedy: MFKH 2020

 • Téma bude na 90%: Herectví (film, divadlo, herci, režiséři apod.)
 • 3 vtipy (ne míň ne víc)
 • Ve spolupráci „Kavárna po tmě“ vytvoříme tzv. vedlejší, nesoutěžní výstavu na téma „Nevidomí“ Výstava bude pouze od členů KKH a všech co spolupracují s časopisem Tapír

Další detaily příštího ročníku až na konci roku 2019, kdy bude nový ročník vyhlášený.

8/ Časopis Tapír

Na valné hromadě byl přítomen jako host vydavatel časopisu Tapír i jeho grafik. Členové tak měli možnost vznést připomínky přímo k nim. Zazněl požadavek na zvětšení prostoru pro kresby, odstranění sudoku a křížovek, méně textu, lepší poukaz na předplatné, QR kód pro předplatné, lepší propagace časopisu ze stran kreslířů (samolepky na auto, vizitky na rozdávání,…). Jednou ročně vydat magazín Tapíra (jen obrázky). Menší prostor neživým autorům, aktuální politika těsně před uzávěrkou (do 20. dne). Nutno zvýšit technickou kvalitu zasílaných obrázků: malé písmo, nekvalitní scan,…

Slovo předsedy: QR kód pro předplatné zajištěn

Lepší propagace – zajistil jsem vizitky (16 000 ks- máme je zdarma). Obávám se, že si je ale nikdo na festivalu nevzal, přesto, že jsem na to upozorňoval. Mohu vám je poslat poštou, což ale bude k tíži našeho účtu. Samolepky a další propagační materiály, budu řešit s Mírou Vomáčkou, který pro nás udělal trička a čepice. Trička a čepice prosím noste všude, kde se to hodí, aby Tapír měl tuto formu reklamy.

Magazín Tapír… budeme o tom jednat na redakční poradě

Vyjádření k otázkám, které padly na valné hromadě KKH

Když pošlu vtip např. na Vánoce a redakce ho nepoužije, musím ho příští Vánoce posílat znova, nebo jste si ho uložili a já tudíž už ten samý znova posílat nemusím?

Radši ho pošlete znova. Upozorníte mě na něj, a pokud se nám bude líbit, rádi ho zveřejníme. Posláním znova nic nepokazíte. 

Proč musí být v Tapírovi slovní vtipy?

Domníváme se, že slovní humor do humoristického časopisu patří stejně jako kreslený. Neumím si představit, jak by takový časopis vypadal. Podle mne absolutně nezáživně a uškodilo by to atraktivnosti časopisu. 

Zazněl požadavek, že bychom měli dávat větší prostor kresleným vtipům.

Od úplně prvního čísla Tapíra, kdy jsme to tím zmenšením vtipů opravdu přehnali, jsme upravili velikost vtipů na přijatelnou velikost. Návrh dávat na jednu stranu třeba jen dva vtipy považuji jako nefér vůči čtenářům. Kdybychom dávali dva vtipy na stránku a třeba ještě bez slovních vtipů, tak čtenář najde v časopise cca 15 vtipů. Zbytek by zaplnila povídka, rozhovory apod. Sice bychom snížily náklady, ale 100%tně bychom snížili i prodej časopisu, protože už by si nás čtenáři nekupovali. Přestal by to být časopis ale jakýsi katalog z festivalu.

U vtipů, které jsou na vysoké výtvarné úrovni a jsou prokreslené, tzn. mají v sobě hodně detailů, budeme věnovat větší prostor. Autoři, kteří mají linku jednoduchou, bez dalších okras, nynější velikost neškodí. 

Proč máme v Tapírovi křížovku a Sudoku?

Tapír je zábavný časopis a myslíme si, že křížovka lidi pobaví a oddychnou si od těch vtipů. Čtenáři na křížovku reagují kladně a to nemluvím o tom, že díky křížovce zůstane Tapír zase o něco déle v rukách čtenáře. Potřebujeme, aby si čtenář Tapíra nepřečetl jedním dechem, ale aby se k němu musel několikrát vrátit, což se povedlo nejen díky křížovce (povídka, rozhovory apod.). Křížovka se z původních dvou snížila na jednu a Sudoku dáváme nepravidelně. 

Proč dáváme prostor nežijícím autorům?

Tahle otázka mě dost zaskočila. Ale náš grafik, Milan Kašpárek, to vysvětlil správně: To je jako byste se zeptali rádia, které posloucháte, proč pouští Elvise, Michaela Jacksona, Michala Tučného apod. Prostě byli ve svém oboru výborní a jejich tvorba se stále líbí.
Ať chceme nebo ne, potřebujeme se trochu vrátit i k těm, kteří se v kresleném humoru zapsali nesmazatelným písmem a jsou označování za kapacity. Čtenáři si je pamatují a reagují na ně velice kladně, což by mohlo časopisu pomoct. Navíc tzv. neživým autorům věnuji opravdu minimum prostoru.

9/ MFKH 2019

Velká pochvala na letošní řešení vytištěných vtipů, jen pro příště zvětšit.

Větší zapojení kreslířů do programu – kreslířské show.

Každý nechť pošle návrhy na vylepšení pro příští rok.

Z loňských návrhů:

 1. a) Mobilní TV studio, které bude každou hodinu vysílat na sociální sítě „živé“
 2. b) Autogramiáda – hodinové služby na stánku tří až pěti členných skupin (kreslení do památníků, prodej vlastních knih, triček apod.)
 3. d) Kreslířská šou na pódiu
 4. e) Zlatý Tapír – ve stylu hollywoodských hvězd
 5. f) Fotostěna

Slovo předsedy: Nový druh instalace výstavy – ANO povedlo se to. Budeme v tom pokračovat. 

Kreslířské šou – povedlo se, líbilo se návštěvníkům i vám. Od vás ale zaznívalo, že by to pro příště chtělo nějaké scénáře pro tahle šou. Vzpomeňte si, že vás vždy před festivalem vyzývám k nějakým nápadům a málokdy něco nabídnete. A když nabídnete, tak to hodíte na mě abych to připravil, což není v mých silách dotáhnout do konce. Takže na příští ročník si kreslířské šou zahrneme do programu, uděláme přesné jmenovité skupiny, a vy sami si připravíte scénáře mezi sebou. 

Autogramiáda… rád bych, ale je potřeba vaše aktivita, chtít tam sedět a dělat autogramiádu. Každý rok vám toto nabízím a za ty 4 ročníky se mi to nikdy nepovedlo zrealizovat. Zatím jste toho nikdy nevyužili (vím, letos pršelo, tak to nebylo moc možné) 

Mobilní TV, Tapír Hollywood a fotostěna jsou návrhy, které bych rád, ale jak už jsem řekl mnohokrát, není to v mých silách vše zajistit. Pokud se toho někdo z vás chce ujmout a vzít si jeden z těchto bodů na starosti, tak budu rád. Pokud ne, tak já je zařídím, ale dělám jedno po druhém.

10/ Facebook
Prosíme, aby všichni členové KKH, kteří mají FB profil, poskytli KKH svoji adresu. Rádi bychom je zařadili do naší uzavřené FB skupiny, kde řešíme různé věci a můžeme na to okamžitě reagovat a debatovat s ostatními. Zatím nás na FB je necelá polovina.

Do konce srpna prosím zašlete své FB adresy

11/ Vyzýváme vás všechny ke kontrole svých profilů na webu KKH a aktualizaci. Jestli je tam něco, co už tam být nemá, tak to vymažeme a naopak.

Zde je náš tým: http://www.kkh-tapir.cz/nasi-kresliri/

12/ Členský příspěvek zůstává i v příštím roce stejný, tj. 500 Kč/rok. Splatný bude nejpozději k 30. dubnu 2020. Variabilní symbol = rodné číslo, do vzkazu příjemci uvede člen své jméno.
Číslo účtu (FIO Banka): 2801090324/2010
IBAN: CZ2220100000002801090324
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX

V Ostrově dne: 22/7/2019

Zapsala: Mgr. Lena Pintnerová

 

 

Tapír – srandy plný papír…