Eisner Daniel

narozen 12. 5. 1965 v Plzni

Žiji ve Kdyni v porůří Šumavy a Českého lesa (10 km od Domažlic z jedné strany a 20 km od Klatov z druhé strany).


Mám čtyři velké životní lásky: malování, hudbu, film a …

Maluji již od dětství, kdy mi byly inspirací postavičky Walta Dysney. Nejlepšími učiteli mě byli

rodiče a babička, kteří mě vedli a učili různé techniky malování. Ve školních letech jsem navštěvoval různé výtvarné kroužky, kde jsem si vylepšoval techniku a tříbil vkus.

Ve čtrnácti letech jsem však na několik let od malování upustil a začal se věnovat rockové hudbě. Na střední škole jsem působil v několika “garážových” kapelách jako baskytarista a zpěvák. Namátkou jmenujme: Fáze Y, Tlaková galoše, Dazule, Rigol, Mystic Band. Maloval jsem plakáty, skládal texty i hudbu pro repertoár většiny jmenovaných kapel. Stylově jsem balancoval někde mezi punk a hard rockem. Mými hudebními vzory byly zprvu Sex Pistols, Stranglers, Vibrators a později Black Sabbath, Deep Purple, Judas Priest apod.

K malování jsem se vrátil na jaře roku 1989, kdy jsem se začal plně věnovat olejomalbě. Mým velkým vzorem je Salvador Dalí, jehož nezměrná fantazie a smysl pro detail mě doslova fascinují. Snažím se, aby i moje díla měla vždy nějaký skrytý význam, či hlubší myšlenku. Můj styl je také ovlivněný pop-artem, zejména grafikou obalů LP a CD různých hardrockových   a heavy metalových skupin. Mým snem je dělat návrhy na obaly desek, což se mi zatím splnilo jen v několika případech.

V roce 1999 jsem se seznámil s domažlickou malířkou Janou Hruškovou, se kterou jsme společně vystavovali své obrazy v Čechách i v SRN. Vzájemně se inspirujeme a pomáháme si.

Od roku 1998 do současnosti působím jako výtvarník a grafik Městského kulturního střediska „Modrá hvězda“ ve Kdyni. Starám se zde zejména o propagaci pořádaných akcí, ale i o jejich organizování, zabezpečování a zřizování. Aktivně pomáhám místním Mateřským školám, Základní škole i Základní umělecké škole, místní pionýrské skupině „Safír“ a zdejším rockovým kapelám (Martyrium Christi, Zvlášňý škola, D.O.A. rock, Abyss, HlouČek H, Animal Hate …) výrobou propagačních plakátů, letáků, ale i malováním kulis na rozličné akce.

Jelikož pod kulturní středisko spadá i místní kino, a já miluji film, působím v něm od roku 2002 jako promítač. Starám se také o propagaci uváděných filmů výrobou plakátů a letáků. Pomáhal jsem při přestavbě kinosálu (vylepšení akustiky a následná instalace prostorového zvuku, kompletní přestavba hlediště, výzdoba a celková estetická tvář vstupní auly Kina Kdyně).

Díky rozšíření svých znalostí o počítačovou grafiku jsem působil v letech 2001-2004 jako webmaster internetové podoby rockového magazínu „Whiplash“.

V roce 2005 jsem se s pomocí mého přítele z dětství Jaroslava “Jerryho” Fišera podíval do USA, kde jsem vystavoval svoje obrazy na českém konzulátu v Los Angeles. Jerry mi ještě v následujících dvou letech uspořádal několik výstav v San Diegu a v Atlantě. Ovšem už bez mojí přítomnosti.

V poslední době se věnuji tvorbě pro děti a začal jsem koketovat s kreslením vtipů. Nemám však v tomhle ohledu mmnoho nápadů, tak jsem oslovil kamaráda z vojny Milana “Kata” Veselého, jenž je studnicí vtipů a má podobný smysl pro humor jako já, aby mi pomohl vtipy vymýšlet. Založili jsme tedy podobný tandem jako byli Neprakta – Švandrlík a pustili se do díla. Jak to dopadlo uvidíte sami v Tapíru.

Mojí čtvrtou a největší životní láskou je moje manželka Erika, která mě vytváří maximálně pohodové zázemí pro tvorbu a je zároveň mou největší kritičkou. Máme spolu dvě krásné děti. Dcerku Ester a synka Viktora, kteří jsou mojí největší radostí a zároveň inspirací. Obě děti zdědily talent po tatínkovi a malují kdykoli jen mohou. Dcera vyniká kreslením komiksových postaviček všeho druhu (hlavně horrorových). Synek hraje na klasickou kytaru. V současnosti navštěvuje ZUŠ ve Kdyni a úspěšně se účastní soutěží mladých kytaristů.

Moje technika: převážně olejomalba na plátně, kartonu, či sololitu, kresba tuší a fixy

Můj styl: surrealismus, fantasy, sci-fi, pop-art, malby na zdi různých interierů i exterierů, pokusy o comics

Moje výstavy: několik společných výstav se známou domažlickou malířkou Janou Hruškovou v ČR i SRN, několik samostatných výstav v ČR i SRN, v letech 2005 – 2007 několik autorských výstav v San Diegu, Los Angeles a Atlantě v USA

Moje obrazy a malby zdobí interiéry a exteriéry mnoha soukromých bytů, ale i veřejných prostor, jako jsou kosmetické salony, kadeřnictví, autobusové zastávky, pizzerie, restaurace a různé společenské místnosti po celém území České republiky, ale i ve Velké Británii, či v USA.

Ze soukromých majitelů mých obrazů jmenujme namátkou: Michael D. Eisner z Los Angeles (bývalý předseda správní rady Walt Disney Company a hlavní manažer Disneylandu v USA), Vivian Berg a Hana Morrison ze San Diega (USA), Jana Hrušková (malířku z Domažlic), Miroslav „Mikáč“ Příhoda (malíř z Plzně), Martin „Marthy“ a Jan Somolíkovi (synové klávesisty legendární plzeňské skupiny Rogalo rock) …

web: http://eisner.dokdyne.cz

GALERIE EISNER:

   

Tapír – srandy plný papír…