Vomáčka Miroslav

Narodil jsem se 8. března 1967 v Deštném v Orlických horách. V roce 1983 jsem v Dobrušce (Adast) získal výuční list v oboru obráběč kovů. Po odchodu do Jihlavy jsem v podniku Tesla pracoval jako brusič kovů v nástrojárně. Zde jsem při zaměstnání navštěvoval školu Motorpalu, kde jsem v roce 1986 získal maturitu. Základní službu jsem absolvoval v letech 1986-1988. Vrátil jsem se do nástrojárny Tesla Jihlava. V roce 1989 jsem se oženil a odstěhoval do Moravských Budějovic. Zde jsem rok pracoval v JZD jako mistr na přidružené výrobě. Po zániku tohoto provozu jsem jeden rok pracoval jako manipulační dělník v kartonážce.

V tomto období vzniká VENDY atelier, který mi měl v prvopočátku umožnit tisk vlastních serigrafií. V důsledku časové náročnosti jsem ukončil své poslední zaměstnání a s moji ženou Václavou začal vlastní podnikání budováním malé reklamní firmy se zaměřením na grafické návrhy, realizaci těchto návrhů a tiskařské služby. Firma se ujala a dnes má i několik zaměstnanců.     Před odchodem na vojnu jsem měl několikrát možnost střetnout se s amatérskými výtvarníky ve výtvarném kroužku v Jihlavě. Zde jsem poprvé držel v ruce pastel, uhel, rudku. Na těchto setkáních jsem získal množství základních zkušeností. To významným způsobem ovlivnilo i moje budoucí zaměření. Vše, co v současné době umím, je výsledkem samostudia a stovek hodin strávených nad kresbou.

Uspořádal jsem několik samostatných výstav.

V roce 1992 se konala první výstava v Galerii KMB v Moravských Budějovicích.

Další výstava se uskutečnila v roce 2000 v Zámeckých konírnách k výročí desetiletého působení ve městě.
Třetí výstava se uskutečnila v roce 2001 v pražské internetové čajovně Modrá hvězda.Čtvrtá výstava se konala při příležitosti 20. výročí odchodu z hor v muzeu v Deštném v Orlických horách.
V roce 2005 se konala společná výstava v Moravských Budějovicích s vynikajícím malířem Zdeňkem Adámkem.
V lednu 2006 výstava v Moravském Krumlově.

Vnější vystavovací aktivity jsem zastavil a kreslím si jen pro svou radost z kreslení. Od roku 1999 pravidelně každý měsíc ilustruji titulní stranu Jemnických listů. Díky tomu už vznikly desítky kreseb z Jemnice a okolí. V průběhu roku 2000 jsem ilustroval titulní strany Zpravodaje v Deštném v Orlických horách – Deštník. Po celý rok 2006 jsem doplňoval kresby na obálku Zpravodaje z Moravského Krumlova. Několikrát jsem se účastnil společné výstavy Moravskobudějovických výtvarníků. Spolupracoval jsem několik měsíců na internetovém kulturním magazínu Totem jako výtvarný redaktor. Ve své samostatné tvorbě se zabývám především perokresbou a kresbou tužkou.

Galerie autora:

 

 

 

Tapír – srandy plný papír…