Rozhovor Jana Tatarky

Náš kreslíř z tapíří smečky, Honza Tatarka, se zase jednou rozpovídal.

Rozklikněte si prosím příspěvek, aby to bylo čitelné, anebo pod obrázkem najdete opsaný text. Děkujeme.

 

Jste znám jako malíř, kreslíř, humorista a také nakladatel a vydavatel. Můžete Prostějovanům přiblížit, čemu všemu se aktuálně věnujete?
Aktuálně dokončuji sérii komiksů pro Olomoucký kraj na téma místních pověstí. Připravuji výstavu kresleného humoru a rozšíření ŽRALOČÍ EPOPEJE v kempu Žralok. Zajímavý bude i mezinárodní festival kresleného humoru ve Františkových lázních, kde se budou fotit hrané výjevy podle některých mých kreslených fórů.

Mnozí si určitě pamatují skvělý humoristický časopis ORAZ. Proč už nevychází?
Časopis ORAZ byl můj první vydavatelský počin a v dobách své největší slávy měl více čtenářů než Dikobraz. Postupem času ale zájem o kreslený humor opadl, tak jsem se pustil do dalších projektů a ORAZ postupně zanikl.

V dřívějších dobách vycházel populární Dikobraz a některé další oblíbené časopisy plné kreslených i psaných vtipů. Proč už jsou tato periodika málem zapomenuta?
Spousta časopisů s kresleným humorem zanikla. Humor se stále víc stěhuje na sociální sítě a to i ten kreslený. Nejpopulárnější Trnky Brnky tuším už také zmizely z trhu. Zůstal časopis SORRY a nově se na trhu dobře zabydlel časopis TAPÍR, který vydává Klub Kreslířů a Humoristů, jehož jsem aktivním členem. ORAZ se návratu na novinové stánky také nedočká, zůstane jen ORAZ na facebooku.

Jak vy osobně jste prožil koronavirovou krizi, při níž lidem moc do humoru nebylo?
Krize se dotkla asi každého z nás, víc lidí se sice zbláznilo, než onemocnělo a snad ta nejhorší, médii hýčkaná panika, skončila. Já jsem se snažil moc nesledovat televizi, soustředit se na svou práci, tvorbu kresleného humoru a komiksů. Ve svém širokém okolí neznám nikoho, kdo by na Covid-19 umřel a to je to hlavní.

Ovšem i během nouzového stavu v souvislosti s nákazou Covid-19 padaly různé vtípky, jak je to u Čechů běžné v krizových situacích. Jak jste to měl vy? Byla vůbec nálada na nová humorná díla?
Byla a veliká! Kreslený humor byl na sociálních sítích, kde publikuji, velmi vyhledáván. Bylo až neuvěřitelné kolik fórů COVID nabízel. Sledovanost mé facebookové stránky ORAZ jednu dobu přesáhla milion čtenářů za týden což něco vypovídá. Inspirace byla veliká a téměř každý den vznikaly fóry na téma covid, roušky, vládní opatření atd. Spoustu lidí humor držel nad vodou a pomohl jim vidět situaci jinou optikou.

Jaké akce připravujete na nejbližší měsíce?
Asi nejvýraznější akcí bude odhalení pomníku NEZNÁMÉHO PIJANA, který se stane součástí ŽRALOČÍ epopeje. Bude se jednat o pijetní akci, nikoliv pietní. Tato recese se uskuteční za přítomnosti předních kreslířů a humoristů z Česka i Slovenska. Postava bude mít výřez pro tvář, takže se každý návštěvník akce může lehce stát Neznámým Pijanem.

Kde neustále berete inspiraci k vymýšlení dalších a dalších vtipů? Dá se vůbec spočítat, kolik jste jich už v životě vytvořil a vydal?
Inspirace je všude kolem nás. Někdy ani nestíhám zaznamenávat nápady a jsou dny, kdy prostě nic nepříjde. Stále mám stovky námětů, které čekají na zpracování. Kreslenému humoru se věnuji od svých 15-ti let, takže za těch 40 let jsem namaloval tisíce fórů, které se publikovaly v novinách, humoristických časopisech a dokonce i v několika knihách.

Možná zbytečná otázka, ale vy sám máte smysl pro humor. Třeba i v soukromí?
Většinou ano, ale jsou i dny, kdy mi do smíchu vůbec není a to si myslím, že smysl pro humor mám celkem dobře nastavený. Trable všedních dnů se nikomu, ani humoristůn, nevyhýbají.

Říká se, že kdo si hraje a směje se, nezlobí. Platí to také ve vašem případě?
Některé kreslené fóry mohou působit dojmem, že autor takového humoru musí zlobit neustále, ale není to pravda. Jsem jen průměrný zlobivec a z davu určitě tímto směrem výrazně nevyčnívám.

Nezdá se vám, že čím dál tím více lidí je zachmuřených, bez nálady a bez smyslu pro humor? Co byste takovým doporučil?
Smích prodlužuje život a je zdravý. Doufám, že mé fórky už někomu život prodloužily, na rozdíl od politiků, kteří nám ho za poslední dobu dost zkrátili. Mé doporučení je nesledovat politiky ale víc se bavit u dobrého humoru.

Na závěr krátký životopis
– Autor si chrání své soukromí, tak jen to co o sebe prozradil na stránkách KKH.
– Malíř, kreslíř, humorista, nakladatel a vydavatel
– Narozen 13. 09. léta Páně 1964.
– První krůčky od roku 1980 byly v různých regionálních novinách.
– V roce 1990 vyšel první z komiksů Čolák a Doláč.
– Po revoluci tvorba časopisu UFIN v německé a anglické mutaci.
– Kreslení pro časopis TRNKY-BRNKY, které vydávají i druhý díl komiksu Čolák a Doláč.
– Vychází i několik knih s kresleným humorem.
– V roce 1994 začíná vydávat černohumoristický časopis ORAZ. Ten již nevychází.
– Dnes se plně věnuje podnikání ve vydavatelské sféře a příležitostně tvorbě kreslených vtipů, komiksů a ilustrací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *